معرفی تریلی های فوق سنگین

معرفی انواع تریلی (بخش دوم)

تریلی‌های فوق سنگین را سلاطین حمل و نقل جاده ای می‌نامند. از این خودروهای غول پیکر برای حمل ماشین آلات بزرگ صنعتی، تجهیزات معدن کاوی، حمل انواع کامیون و تریلی استفاده می‌شود. بوژی، جامبو، قطار تریلر، کومبی و دیگر ماشین‌های فوق سنگین موجب کاهش مصرف سوخت و صرفه‌جویی در هزینه باربری می‌شوند.

در حمل و نقل جاده ای بخش عظیمی از محموله‌ها توسط انواع مختلف تریلی ها جابجا می‌شوند. به‌تدریج با پیشرفت تکنولوژی و  رشد نیازهای انسان، خانواده این ابر ارابه‌های عظیم‌الجثه نیز بزرگتر می‌شوند. ذز ادامه مبحث معرفی انواع مختلف تریلی حمل بار، اکنون  چند نمونه از تریلی‌های فوق سنگین  را معرفی می‌کنیم.

جامبو

تریلی جامبو

نوعی بارگیر کمرشکن و بغلدار چادری است. وجود یک پله و شکست در قسمت جلوی تریلر  ظرفیت بارگیر  را افزایش داده، و همچنین موجب کوچکتر شدن سایز تایرهای تریلی می‌شود. در نتیجه از شدت فشار بار محموله بر جاده  کاسته می‌شود. جامبوها برزگ‌ترین نوع تریلرهای ترانزیت محسوب می‌شوند.

بوژی

تریلی بوژی

بوژی یا هزار چرخ و یا ارابه واگن   نوعی بارگیر کمرشکن محسوب می‌شود، که به یک سیستم هیدرولیکی مجهز شده است.  از بوژی برای حمل بارهای فوق سنگین و غیرقابل تفکیک  استفاده می‌شود. قابلیت کاهش یا افزایش تعداد محورها یکی از ویژگی‌های شاخص بوژی است، که حمل بار در هر وزنی را امکان‌پذیر می‌کند.

قطار تریلر

قطار تریلر

قطار تریلر نوعی ﮐﺸﻨﺪه است که حداقل دارای دو تریلر است،و تا 10 عدد تریلر نیز می‌توان بر آن افزود. قدرت کشنده‌های قطار تریلر معمولا بیش از 500 اسب بخار است، البته این میزان بستگی به بار تریلر تغییر می‌کند. استفاده از قطار تریلرها از نظر اقتصادی به‌صرفه است چرا که بارهای چندین کشنده را می‌توان با یک کشنده جابجا کرد. استفاده از قطار تریلرها بیشتر در امریکا و استرالیا متداول است.

کومبی

تریلی کومبی

کومبی شبیه به قطار تریلر است با این تفاوت که حداکثر 3 عدد بارگیر به آن متصل می‌شود. کومبی‌ها در 8 مدل و با حروف A تا H  دسته‌بندی می‌شوند. کشنده‌های کومبی معمولا قدرتی بیش از 500 اسب بخار دارند. از آنجا که کومبی‌ها ظرفیت حمل بارهای بیشتری را دارند، استفاده از آنها در اروپا رو به گسترش است.

تریلی حمل شیشه

تریلی حمل شیشه

معمولا حمل بار شیشه بیشتر توسط کامیون‌ها انجام می‌شود، و استفاده از تریلر چندان رایج نیست. چرا که در کامیون‌ها پس از تخلیه بار شیشه می‌توان ستون‌های نگهدارنده اتاق بار را برداشت، و محموله‌های دیگری مثل کیسه‌های آهک، گچ، سفال و مانند این‌ها را حمل کرد. در حالی‌که تریلی‌های حمل شیشه فاقد چنین ویژگی هستند، و در صورت عدم وجود بار شیشه باید یکسر خالی مسیر برگشت را طی کنند، که از نظر اقتصادی به‌صرفه نیست. با این حال در مدل‌های جدید تریلی‌های حمل شیشه پیشرفت‌‌هایی صورت گرفته است، مثلا جک‌هایی برای بالا و پایین بردن کف تریلر در آن‌ها تعبیه شده، که موجب تسهیل و تسریع بارگیری و تخلیه بار می‌شود.

نوت بوم

تریلی نوت بوم

نوت بوم‌ها را می‌توان نسل جدید و پیشرفته کمرشکن‌ها نامید، که  شباهت‌هایی با بوژی‌ها دارند. نوت بوم همانند تریلی کمرشکن پس از اتصال به کشنده دارای یک پله است، البته فاصله کف آن‌ها با زمین کوتاه‌تر است، همچنین در انتهای تریلر یک پله وجود دارد، که ارتفاع بارگیر را افزایش می‌دهد. برخلاف کمرشکن، پله اول نوت بوم با یک جک هیدرولیکی به راحتی از کشنده جدا شده تا تخلیه بار راحت تر انجام شود. در بعضی از انواع پیشرفته نوت بوم چرخ‌های تریلر دارای قابلیت چرخش هستند، و  حمل بارهای طویل  با درازای بیش از 100 متر را نیز امکان‌پذیر می‌سازند. نوت بوم نام یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این نوع تریلر است، البته شرکت‌های دیگری نیز از این مدل بارگیر تولید می‌کنند.

مبحث آشنایی با انواع مختلف تریلی در اینجا به پایان می‌رسد، اما باید بگوئیم که این خانواده غول پیکر همچنان در حال رشد و پیشرفت است. سازندگان بزرگ تریلی در جهان پیوسته با نوآوری‌هایشان، تریلرهای جدیدی با کاربردهای ترکیبی به بازار عرضه می‌کنند. ﺑﺮای ﻣﺜﺎل ﮐﺎﻧﺘﯿﻨﺮی ﮐﻪ ﮐﻤﭙﺮس ﻫﻢ انجام می‌دهد، یا تریلی بغل ﭼﺎدری با بارگیر بدون سقف.

اشتراک‌گذاری:

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram

موضوعات وبلاگ

مطالب مرتبط