نحوه پرداخت خلافی خودرو با 5 روش آسان

نحوه پرداخت خلافی خودرو با 5 روش آسان

نحوه پرداخت خلافی خودرو چگونه است؟ چگونه سریع‌ترین روش پرداخت خلافی خودرو را پیدا کنیم؟ پرداخت خلافی خودرو آنلاین به چه صورت انجام می‌شود؟ یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای هر کس پیش بیاید این است که با مقدار مبلغ قابل‌توجهی از خلافی خودرو روبه‌رو شود. البته این بدان معنی نیست فردی که خلافی زیادی دارد، لزوماً راننده‌ی بد و خلاف‌کاری است. حتی اگر خیلی در رعایت قانون بادقت باشید، باز هم ممکن است در مواقعی، سرعت از دستتان دررفته و دوربین کنترل سرعت، عکس شما را به ثبت برساند.

توصیه‌ای که به صاحبان خودرو می‌شود این است که هرچند وقت یکبار، برای استعلام خلافی خودرو خود اقدام کنند. چرا که شاید شما متوجه بسیاری از جرایمی که برای خودروتان به ثبت رسیده، نشده باشید.

همچنین پس از استعلام خلافی، بهتر است برای پرداخت آن‌ها، حال چه به‌صورت قسطی و چه نقدی اقدام کنید. چرا که مبلغ خلافی، پاک شدنی نیست و بالاخره مجبور به پرداخت آن خواهید بود.

اما روش‌های مختلفی برای پرداخت خلافی خودرو وجود دارد. از روش‌های قدیمی و مراجعه به مراکز پلیس +10 و مراکز تعویض پلاک گرفته تا استفاده از سایت و برخی اپلیکیشن‌هایی که در زمینه استعلام و واسطه شدن در پرداخت جرایم نقدی فعالیت می‌کنند.

در ادامه همراه ما باشید تا با نحوه پرداخت خلافی خودرو و راه‌هایی که برای آن وجود دارد آشنا شوید.

آشنایی با انواع جرایم خودرو

چه جرایمی ممکن است گریبان‌گیر ما شود؟ بیشترین نوع جریمه شدن که با ثبت شدن پلاک همراه است، ثبت با دوربین‌هایی است که در اکثر نقاط شهر وجود دارد. حال این دوربین‌ها، بسته به برنامه‌ای که به آن‌ها داده شده است یا کنترل‌کننده سرعت هستند یا کنترل‌کننده عدم ورود به مناطق طرح ترافیک، یا عبور نکردن از چراغ قرمز و … . در واقع هر موقع که شما خلافی در این زمینه مرتکب شوید، دوربین‌های نصب شده پلاک شما را ثبت کرده و جریمه‌ی آن به طور سیستمی برای خودرو شما ثبت می‌شود. حال با هر نحوه پرداخت خلافی خودرو که قصد پرداخت داشته باشید، این موارد با جزئیات به نمایش شما در می‌آیند.

آشنایی با انواع جرایم خودرو

از دیگر انواع جرایم که ممکن است برای شما ثبت شده باشد، جریمه با قبض تسلیمی است. به این صورت که پلیس‌های راهور که در مسیرهای مختلف مستقر شده‌اند، به دلیل سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، نبستن کمربند ایمنی و … جلوی خودرو شما را گرفته و شما را طبق قانون جریمه می‌کنند. درصورتی‌که به این شکل جریمه شوید، تا مدت‌زمان تعیین شده که احتمالاً یک ماه است، فرصت دارید برای پرداخت جریمه اقدام کنید. درصورتی‌که این زمان به پایان برسد، رقم جریمه دوبرابر خواهد شد.

نوعی دیگر از جریمه، جریمه دو‌برگی است. زمانی که پلیس راهنمایی رانندگی، به شما ایست را نشان بدهد اما شما سهواً و یا عمداً آن را نادیده بگیرید، علاوه بر جریمه‌ای که به دلیل خلافی که کرده‌اید شامل حالتان می‌شود، جریمه‌ی دیگری تحت عنوان عدم توجه به اشاره پلیس نیز برای شما به ثبت خواهد رسید. این نوع جریمه نیز در صورت گذر از مدت‌زمان تعیین شده، دوبرابر خواهد شد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم جدا از شناخت نحوه پرداخت خلافی خودرو، هرچند وقت یکبار برای استعلام خلافی خودرو اقدام کنید تا چنین موردی، بدون این که متوجه شده باشید برای شما ثبت نشده باشد.

در مقاله «استعلام کارت هوشمند رانندگان» می‌توانید با روش‌های استعلام آشنا شوید.

انواع راه‌های پرداخت خلافی خودرو

همان‌طور که گفتیم خلافی خودرو چیزی نیست که بتوانید دورش بزنید! به‌هرحال یک جایی باید این مبلغ را پرداخت کنید. درصورتی‌که خودرو شما به هر دلیل به پارکینگ منتقل شده باشد، باید برای ترخیص خودرو، برگه‌ی صافی خلافی را ارائه دهید. همچنین درصورتی‌که قصد فروش خودرو و یا تعویض پلاک داشته باشید، باید خلافی خودرو شما صفر باشد.

اما اصلی‌ترین دلیل که باعث می‌شود بگوییم هرچند وقت یکبار برای صاف کردن خلافی اقدام کنید این است که اگر مبلغ خلافی، از یک حدی بیشتر شده باشد که در حال حاضر 1 میلیون تومان است و پلیس به هر دلیل جلوی شما را بگیرد، استعلام خلافی شما را گرفته و به دلیل زیاد بودن خلافی، خودرو شما را می‌خواباند؛ بنابراین باید هرچند وقت یکبار برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو اقدام کنید.

اما نحوه پرداخت خلافی خودرو چگونه است؟ در ادامه به مهم‌ترین راه‌هایی که برای این کار وجود دارد می‌پردازیم.

اگر به دنبال روش‌های دریافت و فعال سازی رمز پویا هستید مقاله «دریافت رمز پویا» را مطالعه کنید.

1. پرداخت خلافی خودرو آنلاین به کمک سایت اینترنتی راهور 120

اصلی‌ترین مرجع پرداخت خلافی خودرو سایت راهور 120 است. برای این کار باید پس از مراجعه به سایت راهور 120 وارد قسمت استعلام میزان تخلفات رانندگی شوید و در سامانه سخا ثبت‌نام کنید. برای این کار کد ملی، تاریخ تولد، شماره موبایل و … را وارد کرده و با ثبت کد تأیید، ثبت‌نام شما صورت می‌گیرد.

در قسمت بعد، از شما در خواست می‌شود تا بارکد پشت کارت خودرو خود را وارد کنید. پس از ثبت بارکد، لیستی از خلاف‌هایی که با خودرو انجام داده‌اید، به همراه نوع تخلف، زمان تخلف، مبلغ جریمه، شناسه جریمه و … با جزئیات دقیق برای شما به نمایش در می‌آید.

بارکد پشت کارت خودرو برای پرداخت خلافی

در این سامانه می‌توانید هرکدام از قبوض جریمه که دلتان خواست را پرداخت کنید و لازم نیست هزینه کل جرایم را به‌یک‌باره بپردازید.

این سایت، امکان پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض را برای شما فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید با یادداشت شناسه جریمه، از هر نحوه پرداخت خلافی خودرو که در نظر داشتید، خلافی خود را صاف کنید.

از معایبی که این روش پرداخت خلافی خودرو آنلاین دارد این است که اطلاعات دیر آپدیت می‌شود و گاهی ممکن است اطلاعات پرداخت شما تا 72 ساعت در سیستم ثبت نشود.

برای آشنایی با انواع تریلی مقاله «انواع تریلی» را مطالعه کنید.

2. پرداخت خلافی خودرو آنلاین با موبایل هوشمند

برخی از اپلیکیشن‌ها این امکان را به شما می‌دهند تا هم استعلام خلافی خود را با جزئیات دقیق بگیرید و هم برای پرداخت آن اقدام کنید. در حال حاضر استعلام خلافی در این سایت‌ها 5 هزار تومان است که پس از پرداخت، لیست خلاف‌هایی که توسط خودرو شما صورت‌گرفته است، برای شما باز می‌شود و حتی عکس‌هایی که دوربین‌های کنترل‌کننده از خودروی شما گرفته‌اند، برایتان به نمایش در می‌آید.

پرداخت خلافی خودرو آنلاین با موبایل هوشمند

سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی نظیر آپ، آیتول، قبضینو و … در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها برای پرداخت خلافی خودرو آنلاین اقدام کنید. همچنین برخی از این اپلیکیشن‌ها برای پرداخت، نیازی به شناسه قبض جریمه هم ندارند که این مورد، خیلی کار پرداخت خلافی خودرو را ساده‌تر می‌کند.

این نحوه پرداخت خلافی خودرو به‌سادگی انجام می‌شود و وقت زیادی را هم از شما نمی‌گیرد. اما درصورتی‌که برای صفر شدن خلافی، نیاز به مدرک تأییدیه داشته باشید، باید روش‌های دیگر را به کار بگیرید.

برای آشنایی با نحوه صدور بارنامه الکترونیکی به مقاله «صدور بارنامه الکترونیکی»مراجعه کنید.

3. پرداخت جریمه با کد USSD

این روش با یک موبایل ساده هم امکان‌پذیر است. برخی اپلیکیشن‌ها برای سادگی کار، استفاده از کد USSD را برای شما فراهم کرده‌اند. البته باید توجه داشته باشید که این روش، برای استعلام خلافی طراحی شده است و پرداخت مبلغ خلافی با آن امکان‌پذیر نیست.

پرداخت جریمه با کد USSD

هرکدام از اپلیکیشن‌هایی که این قابلیت را برای شما فراهم کرده‌اند کد USSD مخصوص خود را دارند که برای اطلاع از آن‌ها لازم است به خود اپلیکیشن مراجعه شود.

4. پرداخت خلافی خودرو با سامانه پیامک

یکی از راه‌هایی که برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو وجود دارد، استفاده از سامانه SMS است. با ارسال کد VIN و یا کد بارکد به سامانه پیامکی 1101202020، می‌توانید استعلام خلافی خودرو خود را گرفته و سپس برای پرداخت آن اقدام کنید.

برای به‌کارگیری این نحوه پرداخت خلافی خودرو باید ابتدا شماره 17 رقمی VIN که در پشت کارت ماشین وجود دارد را نوشته و در انتهای آن، یک ستاره یعنی * را تایپ کنید و به شماره‌ای که گفتیم ارسال کنید.

برای استعلام با بارکد نیز باید مربع یعنی # را تایپ کنید، سپس شماره 8 رقمی بارکد را نوشته و ستاره یعنی * را بنویسید و برای شماره 1101202020 ارسال کنید.

اگر قصد ارسال و جابه‌جایی کالا دارید به صفحه «استعلام کرایه حمل بار» مراجعه کنید و با ارائه اطلاعات خواسته شده از قیمت بار اطلاع پیدا کنید.

5. پرداخت خلافی خودرو با مراجعه به مراکز پلیس +10

این نحوه پرداخت خلافی خودرو شاید کمی سخت به نظر برسد. این که بخواهید از خانه بیرون رفته و برای پرداخت خلافی اقدام کنید، کمی ناخوشایند است. چرا که ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد. اما درصورتی‌که قصد فروش خودرو را داشته باشید و لازم باشد تا به‌سرعت خلافی شما در سیستم ثبت شود، این روش بهترین روشی است که برای پرداخت خلافی خودرو وجود دارد.

پرداخت خلافی خودرو با مراجعه به مراکز پلیس +10

در واقع سریع‌ترین روش پرداخت خلافی خودرو همین روش است. چرا که در این مراکز پس از پرداخت قبض جریمه، بلافاصله تأییدیه مهر شده را دریافت می‌کنید.

برای اطلاع از مدارک و شرایط مورد نیاز دریافت گواهینامه پایه یک به مقاله «شرایط گواهینامه پایه یک» مراجعه کنید.

سخن پایانی

نحوه پرداخت خلافی خودرو، چالشی است که همواره برای دارندگان خودرو وجود دارد. به دلایل مختلف، از قبیل زیادشدن مبلغ خلافی که می‌تواند باعث شود پلیس خودرو ما را بخواباند، توصیه می‌شود که هرچند وقت یکبار برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو خود اقدام کنید و درصورتی‌که مورد ضروری، مثل جریمه تسلیمی و یا دو‌برگی در سیستم برای خودرو شما ثبت شده است، قبل از اینکه مبلغ آن‌ها دوبرابر شود، برای پرداخت آن اقدام کنید. راه‌هایی که برای پرداخت خلافی خودرو آنلاین و همچنین پرداخت خلافی خودرو با شناسه قبض وجود دارد، در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. درصورتی‌که برای صفر بودن خلافی خود، نیاز زودهنگام به تأییدیه نداشته باشید، بهترین و ساده‌ترین طریقه پرداخت خلافی خودرو استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی است که در زمینه پرداخت آنلاین خلافی فعالیت می‌کنند. اما اگر به دنبال مهر تأیید خلافی صفر، برای ترخیص خودرو از پارکینگ و یا پلاک زدن خودرو باشید، مراجعه به مراکز پلیس+10 سریع‌ترین روش پرداخت خلافی خودرو به‌حساب می‌آید که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

امیدواریم توانسته باشیم در زمینه شناخت نحوه پرداخت خلافی خودرو شما را راهنمایی کرده باشیم. همچنین درصورتی‌که سؤالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرات آن را برای ما به ثبت برسانید تا متخصصین تیم ترابرنت به آن‌ها پاسخ بدهند.