آنچه در این مقاله می‌خوانید

کراس استاف چیست و چه کاربردی در زمینه حمل و نقل کالا دارد؟

کراس استاف چیست و چه کاربردی در زمینه حمل و نقل کالا دارد؟

علاوه بر ترانزیت و ترانسشیپ، اصطلاحات دیگری هم در حوزه حمل و نقل وجود دارند که یکی از مهم‌ترین آنها کراس استاف است. این روش اهمیت بسیار زیادی در حمل و نقل بین المللی دارد و مهم‌ترین دلیل استفاده از آن هم وجود ملاحظات اقتصادی و سیاسی میان کشورهای مختلف است. ما قصد داریم در این مقاله از ترابرنت به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهیم که کراس استاف چیست و چرا مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس اگر شما هم می‌خواهید در حوزه حمل و نقل بین‌المللی کالا فعالیت کنید، بهتر است حتما این اصطلاح را بشناسید.

کراس استاف چیست؟

در میان روش‌های مختلف ارسال کالا به صورت بین‌المللی، روش دریایی طرفداران بسیار زیادی دارد و اغلب افراد به خاطر هزینه پایین این روش، ترجیح می‌دهند که از طریق دریا کالای خود را به آدرس مقصد خود بفرستند. کراس استاف یکی از زیر مجموعه‌های ارسال بار به صورت دریایی در نظر گرفته می‌شود.

کراس استافینگ که در زبان انگلیسی با نام Cross stuffing شناخته می‌شود،کاربرد بسیار زیادی در زمینه حمل و نقل کالا به صورت بین‌المللی و از طریق روش دریایی دارد. به این صورت که بعد از رسیدن کالا به انبار، بار از داخل یک کانتینر خالی شده و وارد کانتینر دیگری می‌شود. پس با توجه به این نکته، می‌توان گفت که کراس استافینگ در واقع به فرایند تعویض کانتینر گفته می‌شود که کالا را از یک کانتینر به کانتینر دیگر ارسال می‌کنند.

کراس استاف چیست؟

بیشتر مواقع فرایند کراس استافینگ در کشورهایی انجام می‌شود که در حوزه خلیج فارس هستند و یا در بندر جبل علی امارات قرار دارند . به همین دلیل هم بیشتر مدارک و حتی بارنامه کالا هم به نام یکی از شرکت‌های بازرگانی در کشور امارات صادر می‌شود. از این رو، قبل از دادن مدارک به شرکت مورد نظر برای انجام عملیات کراس استافینگ، همه تشریفات گمرکی آن انجام خواهد شد و کالا بعد از تعویض کانتینر و کراس استافینگ به آدرس مقصد خود ارسال می‌شود.

نکته مهمی که باید درباره کراس استاف بدانید، این است که در این روش بعد از تعویض کانتینر، بارنامه جدیدی صادر می‌شود که به همراه کالا به گیرنده نهایی داده می‌شود. کل زمانی که باید برای کراس استافینگ بگذارید، بین یک تا دو روز است.

مهمترین کاربردهای کراس استافینگ

به نظر شما دلیل استفاده از کراس استاف چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که چون در گذشته برخی کشتی‌ها خیلی بزرگ بودند، نمی‌توانستند در بنادر بعضی از کشورها پهلو بگیرند. از این رو، برای این که به محموله‌های کوچک‌تری تبدیل شوند و بتوان آنها را در بنادر کوچک‌تر قرار دهند، عملیات کراس استافینگ را روی آنها اجرا می‌کردند.

با این حال، به نظر می‌رسد که امروزه کاربرد این روش کمی دچار تغییر شده است. در عصر حاضر از این روش بیشتر برای کالاهایی استفاده می‌کنند که به خاطر وجود تحریم، امکان ورود به برخی از کشورها را ندارد. گاهی مواقع هم این امکان وجود دارد که شاید شرکت حمل و نقل نتواند برخی خدمات و سرویس‌ها را در کشور مقصد ارائه دهد. از این رو، بازرگانان از روش کراس استاف استفاده می‌کنند تا بتوانند کالای خود را به کشور مقصد برسانند.

مقاله پیشنهادی: fob چیست

مهمترین کاربردهای کراس استافینگ

چرا در ایران از کراس استافینگ استفاده می‌کنند؟

همان طور که می‌دانید، کشور ما درگیر تحریم‌های بسیار زیادی است و به همین دلیل هم شاید امکان ورود خیلی از کشورها به ایران نباشد. به همین دلیل هم بیشتر بازرگانان و تاجران ترجیح می‌دهند که برای دور زدن تحریم‌ها و ورود کالاها به کشور، از کراس استافینگ استفاده کنند.

اگرچه کشور ما در یکی از بهترین موقعیت‌های اجتماعی واقع شده و دریاهای مختلفی در نزدیکی آن وجود دارند، اما شرایط سیاسی و اقتصادی ایجاب می‌کند که امکان ورود برخی از کالاها به مرز ایران وجود نداشته باشد و تاجران ناچار به استفاده از روش کراس استافینگ هستند.

نحوه انجام کراس استافینگ برای بارهای ایرانی به این صورت است که بعد از بارگیری و رسیدن کالا به یکی از کشورهای هم مسیر ایران که با ایران هم مرز آبی دارد، کانتینر کالا را تعویض کرده و به جای پرچم کشور مبدا، پرچم کشور ثالث را روی آن می‌زنند. با استفاده از این روش می‌توان تا حد خیلی زیادی تحریم‌ها را دور زد. همان طور که گفتیم، این روش بیشتر در کشور های نزدیک به ایران مثل کشور امارات انجام می‌شود.

هزینه کراس استاف چقدر است؟

به طور کلی، استفاده از روش کراس استافینگ نسبت به روش‌های معمولی برای رساندن کالا به کشور مقصد نسبتا بیشتر است. با این حال، این هزینه تا حد خیلی زیادی به نحوه بسته‌بندی و یا نوع کالا بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر کالای شما بسته‌بندی خیلی خاصی داشته باشد، باید هزینه بیشتری برای کراس استافینگ آن بپردازید.

مقاله پیشنهادی: cmr چيست

هزینه کراس استاف چقدر است؟

علاوه بر این، اگر مجبور شوید موقع جابجایی کالا و انتقال آن از کانتینر کشور مبدا به کشور ثالث، از روش حمل و نقل دیگری استفاده کنید ، لازم است تا هزینه بالاتری پرداخت نمایید. در کنار همه این هزینه‌ها، باید هزینه محلی صادرات و واردات کالا در بندر جبل علی در کشور امارات را هم به آن بیفزایید.

هزینه کراس استاف و رساندن کالا به مقصد شامل هزینه ارسال بار از مبدا به کشور ثالث، هزینه خود کراس استاف و سپس هزینه حمل و نقل از کشور ثالث به کشور مقصد می‌شوند. با استعلام این قیمت‌ها می‌توانید تا حدودی متوجه هزینه کراس استافینگ شوید.

تفاوت کراس استاف و ترانسشیپ

همان طور که در ابتدای این مقاله هم گفتیم، کراس استاف همانند ترانسشیپ یکی دیگر از اصطلاحات حوزه حمل و نقل است. با این حال، نباید این دو اصطلاح را با یکدیگر اشتباه گرفت و به جای یکدیگر از آنها استفاده کرد. مهمترین تفاوت کراس استاف و ترانسشیپ این است که در نمونه اول کانتینر کالا تعویض می‌شود و از کانتینر به کانتینر دیگر می‌رود. این در حالی است که در روش ترانسشیپ، خود کانتینر اصلی را از یک کشتی به کشتی دیگر می‌فرستند و هیچ کاری به محتویات درون کانتینر ندارند.

تفاوت کراس استاف و ترانسشیپ

در این مقاله به توضیح ftl چیست و چه کاربردی دارد می پردازیم

سخن پایانی

در این مقاله از ترابرنت متوجه شدید که کراس استاف چیست و چه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که گفتیم، کراس استاف اهمیت بسیار زیادی در حمل و نقل دریایی دارد و بیشتر مواقعی که شما می‌خواهید تحریم‌ها را دور زده و انواع کالاها را  از همه کشورها به ایران وارد کنید، می‌توانید از این روش استفاده نمایید. اگر هر سوال دیگری درباره کراس استافینگ دارید، می‌توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید تا کارشناسان ما به تمام سوالات شما پاسخ بدهند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.