بارنامه الکترونیکی

بارنامه الکترونیکی: سرعت، سهولت و امنیت در حمل و نقل کالا

از تصویب قانون ایجاد سامانه صدور بارنامه الکترونیکی، با هدف تحول در صنعت حمل و نقل کشور چندسال می‌گذرد اما پیاده‌سازی آن همچنان معلق مانده است.

 پانزدهم  تیرماه 99 روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، به نقل از معاون این سازمان اعلام کرد، که از ۲۰ تیرماه، با حذف بارنامه‌های کاغذی، کلیه شرکت‌های حمل و نقل سراسری و بزرگ مقیاس هوشمند، به‌صورت اینترنتی نسبت به صدور بارنامه اقدام کنند.

طبق گفته مهران قربانی، این طرح در راستای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا می‌شود. بر اساس ضوابط ابلاغیه این سازمان، کلیه شرکت‌های حمل و نقل می‌بایست پس از اتمام بارنامه‌های کاغذی مصرف‌نشده خود و دریافت بارنامه اینترنتی، تصویر از بارنامه های مذکور را در اختیار رانندگان حمل‌کننده  کالا قرار دهند.

همچنین طبق اطلاعیه این سازمان، با رعایت الزامات قانونی و ایجاد بستر مناسب، از اول مردادماه صدور بارنامه اینترنتی جهت حمل کالا توسط وانت‌بارها نیز اجرایی می‌گردد.

در همین رابطه، قربانی اعلام کرد: در سامانه صدور الکترونیکی بارنامه، شرکت‌های باربری پرداخت حق تمبر جهت بارنامه الکترونیکی را به حساب وزارت اقتصاد و دارایی واریز می‌کنند.

اجرایی شدن صدور بارنامه الکترونیکی  موجب سرعت، سهولت و امنیت در حوزه حمل و نقل جاده‌ای کالا در کشور می‌شود.