بارنامه الکترونیکی حافظ سلامت رانندگان و جامعه

دریافت بارنامه یکی از الزامات کار رانندگان زحمتکش کامیون و تریلر است. بارنامه الکترونیکی علاوه بر مزایای فراوان از جمله سرعت دریافت و همچنین سرعت بارگیری، می‌تواند سلامت رانندگان را نیز محافظت کند. در این مطلب به چگونگی کمک بارنامه الکترونیکی به سلامت رانندگان اشاره می‌کنیم. این روزها کرونا مهمان ناخوانده کشور ما است. این بیماری مزمن هر چند برای تمام جامعه خطرناک است، اما اقشار زیادی که کارهای ضروری دارند، هم‌چون رانندگان کامیون و تریلرها در را بیشتر در معرض خود قرار می‌دهد. زیرا این اقشار نمی‌توانند کار خود را رها کرده و به قرنطینه خانگی بروند. اینکه کار رانندگان کامیون‌ها و تریلرها قابلیت تعطیلی ندارد، به خاطر دو دلیل کلی و حیاتی است. اول اینکه رانندگان درآمد خود و خانواده‌شان از طریق بارگیری و حمل‌ونقل بار است و از حقوق ماهیانه و ثابت بهره‌ای نمی‌گیرند. به همین دلیل هر روز تعطیلی می‌تواند به اقتصاد خانواده و درآمد آنها ضرر بزند. دوم اینکه اگر این قشر زحمت‌کش فعالیت نکنند، کالاهای مورد نیاز مردم، مواد اولیه کارخانه‌ها، داروها و تجهیزات ضدعفونی به دست مصرف‌کننده نخواهد رسید و کشور با مشکلات فراوانی رو‌به‌رو می‌شود.  

کار در روزهای اضطراری

از این رو رانندگان خودروهای باربری همیشه و در شرایط فوف‌العاده و فورث ماژور هم باید با خودروهای خود بارگیری کرده و کار کنند. پس باید به فکر سلامت همیشگی این دسته از رانندگان باشیم. البته سلامت رانندگان در روزهای عادی هم بسیار مهم است تا هم درآمد آنها کاهش نیابد و هم بیماری از نقاط داخلی و خارجی به مقصدشان منتقل نشود. رانندگان برای بارگیری نیاز دارند که به پایانه‌ها یا شرکت‌های باربری مراجعه می‌کنند. در پایانه‌ها و شرکت‌های باربری به دلیل تجمع رانندگان و صاحبان کالا، احتمال آلوده بودن و انتقال بیماری بسیار زیاد است. از این رو رانندگان همیشه و حتی در شرایط عادی، در معرض بیماری و آلودگی هستند.   بارنامه الکترونیکی  

بارنامه الکترونیکی و سلامت رانندگان

در حالی که با هوشمند شدن بارنامه‌ها و صدور بارنامه الکترونیکی، راننده‌های کامیون، تریلر و دیگر خودروهای حمل بار، از راه دور می‌توانند با اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه، تبلت، رایانه یا لپ‌تاپ می‌توانند به راحتی در هر ساعت از شبانه‌روز، بارگیری کرده و بارنامه مورد نظر خود را دریافت کنند. دریافت بارنامه الکترونیکی می‌تواند ضمن افزایش سرعت بارگیری در کشور و کاهش اتلاف زمان رانندگان، به راحتی می‌تواند میزان سلامت رانندگان را افزایش دهد. زیرساخت‌های استفاده از بارنامه‌های الکترونیکی در کل کشور از سال ۹۶ فراهم شده است اما تا کنون دستگاه‌های اجرایی مرتبط و باربری‌ها از اجرایی شدن آن جلوگیری کرده‌اند. اگر تا کنون بارنامه‌های الکترونیکی در سطح کشور اجرایی شده بود، در جریان شرایط اضطراری و فورث ماژور، هم سلامت رانندگان به خوبی حفظ می‌شد و هم بارهای ضروری این زمان از جمله الکل، ماسک، دستکش و ضدعفونی‌کننده‌ها به راحتی در اختیار بیماران و مردم قرار می‌گرفت و جان بسیاری از افراد به راحتی حفظ می‌شد.