آنچه در این مقاله می‌خوانید

6 روش سریع استعلام خلافی خودرو

هزینه های مربوط به پرداخت قبض جریمه خودرو و پرداخت خلافی خودرو، هزینه ای است که به هر حال و در هر صورت راننده باید آن را پرداخت کند و هیچ راه گریزی از آن ندارد. خلافی خودرو به عنوان لیستی از جرائم خودرو، در واقع کارنامه راننده است؛ لذا با نگاهی کوتاه و گذار به پرونده خلافی یک ماشین به راحتی می توان نتیجه گرفت که راننده چه قدر قانونمند و درست رانندگی کرده یا نکرده است. مبلغ مربوط به خلافی ماشین ها بسیار متنوع و حتی گاهی تعجب‌آور است. این مبالغ از زیر یک میلیون تومان شروع می شود و تا بالای آن هم ادامه دارد. با توجه به اینکه مبلغ چه قدر باشد، روش های استعلام و پرداخت جریمه و خلافی خودرو اندکی تفاوت دارد. مثلا در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی فقط برگه خلافی خودروهایی داده می شود که جمع جرایم آنها کمتر از یک میلیون تومان است و برای دریافت برگه تخلفات رانندگی با مبلغ بیش از یک میلیون تومان باید به راهنمایی رانندگی مراجعه شود.

این نکته را نیز یادآور می شویم که راهنمایی و رانندگی برای کمک به رانندگان متخلفی که مبلغ جریمه های آنها زیاد است، شرایط پرداخت تقسیطی را فراهم کرده است. پرداخت تقسیطی جریمه و خلافی خودرو برای خودروهای توقیف شده و توقیف نشده به دو صورت مجزا انجام می شود که در ادامه درباره آن توضیحات کاملی خواهیم داد.

پرداخت خلافی خودرو از طریق فرمون ایکس

اگر می خواهید جریمه و خلافی خودرو خود را پرداخت کنید، احتمالا برایتان جالب و البته مفید خواهد بود که با متداول‌ترین روش های پرداخت خلافی ماشین آشنا شوید. این روش ها از 7 حالت خارج نیستند. شما می توانید از هر روشی که بیشتر احساس راحتی دارید، کمک بگیرید و جریمه ها را استعلام و نهایتا پرداخت کنید. برای استفاده از هر یک از این روش ها به شماره VIN یا کد ۸ یا ۹ رقمی خودرو که در پشت کارت ماشین درج شده است و یا پلاک خودرو، نیاز خواهید داشت.

1. اپلیکیشن های پرداخت جریمه و خلافی خودرو

در عصر حاضر دنیای اینترنت و موبایل و به فراخور آن دنیای اپ ها و برنامه های کاربردی موبایل آن قدر گسترده و وسیع شده است که ساده ترین و پیش پا افتاده ترین کار ها را می توان به کمک آنها انجام داد. امروزه app ها خیلی بیشتر از آنچه که تصورش را کنید، در زندگی انسان جا باز کرده اند؛ به شکلی که زندگی کردن و انجام بسیاری از کارهای ساده روزانه بدون وجود این اپ ها به شکل تعجب‌آوری، سخت و دشوار شده است. یکی از انواع اپ های موجود در فضای نت، اپلیکیشن های مربوط به پرداخت جریمه و خلافی خودرو است. با نگاهی گذرا به مارکت های مختلف، متوجه می شوید که تعداد آنها کم نیست. تمام این اپ ها با نظارت پلیس راهور فعالیت دارند. ویژگی بارز استفاده از این روش استعلام و پرداخت جریمه و خلافی خودرو این است که دیگر کاربر حتی نیاز ندارد به زحمت بیفتد و وارد سایت پلیس راهور شود.

از جمله آنها باید به خرید طرح ترافیک، هشدار نزدیک شدن به محدوده طرح زوج و فرد و طرح ترافیک، هشدار سرعت مجاز و حتی امکان خرید بیمه شخص ثالث با تخفیف ویژه برای کاربران اپلیکیشن فرمون و قیمت گذاری خودرو اشاره کرد. پس از نصب این برنامه تنها کافی است از قسمت مشخص پرداخت جریمه و خلافی خودرو مرحله به مرحله اطلاعات لازم را وارد کنید و در نهایت خیلی ساده و سریع جریمه خود را پرداخت نمایید.

2. سایت پلیس راهور۱۲۰

سایت پلیس راهور۱۲۰ به آدرس www.rahvar120.ir روش دیگری برای پرداختجریمه و خلافی خودرواست. پس از ورود به این سایت در منوی موجود در سمت راست روی گزینه “خدمات” کلیک کنید تا به این ترتیب انتخاب کنید که دقیقا چه کاری می خواهید انجام دهید؛ پرداخت الکترونیکی جرائم، استعلام میزان تخلفات رانندگی، استعلام نمره منفی و استعلام تصادفات رانندگی در بخش خدمات گنجانده شده اند. در صورتی که شناسه پرداخت و شناسه قبض جریمه خود را دارید، مستقیما روی گزینه پرداخت الکترونیکی جرائم، کلیک کنید. در صفحه جدیدی که نمایش داده می شود، شناسه قبض و شناسه پرداخت قبض جریمه را وارد کنید و پس از از وارد کردن تصویر امنیتی روی گزینه “ثبت قبض” کلیک کنید تا به مرحله بعدی وارد شوید.

در صورتی که شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه خود را ندارید، در زیر منوی “خدمات” روی گزینه استعلام میزان تخلفات رانندگی کلیک کنید. در این قسمت با استفاده از شماره مندرج روی کارت ماشین ابتدا میزان خلافی خودرو خود را استعلام کنید و بعد از اینکه لیست خلافی خودروی خود را مشاهده کردید، هر کدام یا همه جریمه ها را انتخاب و برای پرداخت روی لوگوی بانک ملی که در پایین صفحه سمت راست درج شده است، کلیک می کنید و پرداخت را انجام می دهید.

همواره در این روش به یاد داشته باشید که محتویات این بخش از سایت راهور آفلاین است و به بانک اطلاعاتی پلیس راهور متصل نیست و به صورت هفتگی به روزرسانی می شود. لذا به تاریخ به روزرسانی که در این قسمت درج شده است، توجه کنید. همچنین در صورت استعلام و پرداختجریمه و خلافی خودرو از این روش، باید بدانید که اطلاعات با تاخیر 72 ساعت در سامانه مرکزی پلیس راهور درج خواهد شد.

3. کد دستوری * 110 #

در این روش برای استعلامجریمه و خلافی خودرو خود هیچ نیاز به اینترنت، اپلیکیشن یا یک گوشی مجهز و خاص ندارید. تنها کافی است از قسمت‌ شماره‌گیر گوشی خود کد دستوری * 110 # را وارد کنید و دکمه سبز یا دکمه تماس را بگیرید. سپس باید در کادری که به شما نشان داده می شود، کد VIN خودرو خود را وارد کنید. سپس از بین گزینه هایی که می بینید، گزینه خدمات راهور را انتخاب کنید.

در این مرحله مجموعه ای از خدمات پلیس راهور را مشاهده خواهید کرد. شما باید گزینه استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید. برای استعلام خلافی خودرو یک بار دیگر باید کد VIN خودرو را وارد کنید. این کد را دقیقا به همان شکلی که می بینید، وارد کنید؛ حتما کیبورد شما باید لاتین باشد و حتما باید حروف را به شکل کپیتال یا بزرگ وارد کنید. پس از اینکه کد VIN را وارد کردید، دو گزینه پیش رو خواهید داشت؛ گزینه اول فقط مبلغ خلافی را به شما می گوید و گزینه دوم شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی را به شما نشان می دهد. با توجه به نیاز خود هر کدام را که لازم دارید، انتخاب کنید. بدیهی است که با داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی می توانید از طریق سایت اکثر بانک ها و یا دستگاه های ATM یا هر روش پرداختی دیگر، نسبت به پرداخت جریمه و خلافی خودرو خود اقدام کنید.

4. شماره پیامک 1101202020

شما می توانید به کمک شماره پیامک 1101202020 از میزان جریمه و خلافی خودرو خود استعلام بگیرید و شناسه قبض و شناسه پرداخت را دریافت کنید. در این روش نیز مهم نیست که گوشی موبایل شما چه قدر هوشمند و جدید باشد یا نباشد. تنها کافی است شماره هفده رقمی VIN ماشین را به این سرشماره پیامک کنید و منتظر بمانید که پیامک حاوی شناسه قبض و شناسه پرداخت جریمه خود را دریافت کنید. سپس از طریق یکی از روش های پرداخت (ATM ، سایت بانک ها، نرم افزارهای پرداخت ) نسبت به پرداخت جریمه و خلافی خودرو خود اقدام کنید. یادآوری می کنیم که می توانید با ارسال شماره گواهینامه خود به همین شماره پیامک، از میزان نمره منفی خود نیز مطلع شوید.

6. دفاتر پلیس +۱۰

کمک گرفتن از دفاتر پلیس +۱۰ برای رانندگانی است که جریمه و خلافی خودرو آنها کمتر از یک میلیون تومان است. لذا حتما قبل از مراجعه به این دفاتر و پرداخت جریمه و خلافی خودروی خود، از روش هایی که شرح آنها گذشت، استعلام جریمه و خلافی خودرو خود را بگیرید و اگر خلافی ماشین شما کمتر از یک میلیون تومان بود، به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید. در صورتی که جریمه ماشین بیش از یک میلیون تومان باشد، حتما باید به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید.

7. تماس با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ 021

شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸۸ سامانه تلفن گویای پلیس راهور است. پس از تماس با این شماره با توجه به اطلاعاتی که به صورت سانترال در اختیار شما قرار می گیرد، باید برای اطلاع از تخلفات خود عدد یک را وارد کنید. به راهنمایی هایی که اپراتور در اختیار شما قرار می دهد به خوبی گوش دهید و مرحله به مرحله پیش بروید. در این روش استعلام خلافی به شماره پلاک ماشین نیاز خواهید داشت؛ با خواندن شماره پلاک برای اپراتور استعلام جریمه و خلافی خودرو خود را بگیرید و از خلافی خودرو مطلع شوید.

نحوه تقسیط جریمه و خلافی خودرو

تقسیط جریمه و خلافی خودرو برای خودروهای توقیف شده و توقیف نشده به صورت مجزا و با شرایط متفاوت اعمال و اجرا می شود. در هر صورت این تصمیم برای کمک به رانندگانی است که خلافی سنگینی (بیش از یک میلیون تومان) دارند و از پس پرداخت یکجای آن بر نمی آیند. طرح تقسیط جرایم رانندگی شامل همه وسایل نقلیه از جمله موتور سیکلت،‌ خودروهای سبک، کامیون، ‌اتوبوس و … است.

شرایط تقسیط جریمه و خلافی خودروهای توقیف نشده

آن دسته از رانندگانی که خودروشان توقیف نشده است و جریمه و خلافی خودرو شان بیش از یک میلیون تومان است، می توانند با مراجعه به سایت راهور نسبت به پرداخت موردی یا مرحله ای جرایم خود اقدام کنند. همان طور که شرح آن گذشت در سایت www.rahvar120.ir در قسمت منوی سایت باید روی گزینه “خدمات” کلیک کنید. از زیر منوی خدمات روی “استعلام جرائم راهنمایی و رانندگی” کلیک کنید تا لیست و کارنامه خلافی خودرو به شما نشان داده شود. در این مرحله بر اساس توان مالی خود یک یا چند مورد از تخلفات موجود را انتخاب کنید و با استفاده از شناسه پرداخت و شناسه قبض، نسبت به پرداخت موردی آنها اقدام کنید. تاکید و یادآوری می کنیم که در وارد کردن شناسانه دقت لازم را مبذول فرمایید، زیرا عودت مبلغ کسر شده، ممکن، اما بسیار زمان بر است.

نکته مهم دیگر برای این دسته از رانندگان و این دسته از خودرو ها این است که محدودیتی در پرداخت وجود ندارد، اما پرداخت جرایم باید به گونه ای باشد که مبلغ جریمه آنها را به زیر یک میلیون تومان کاهش دهد تا اگر یک بار دیگر به هر دلیلی مرتکب خطا و جریمه شوند، به دلیل داشتن جریمه بالای یک میلیون تومان، خودروشان توقیف نشود.

شرایط تقسیط جریمه و خلافی خودروهای توقیف شده

تقسیط جریمه و خلافی خودرو برای آن دسته از ماشین هایی که توقیف شده اند و در پارکینگ راهنمایی و رانندگی استراحت می کنند، به شکل دیگری است. در این دسته از خودرو ها مالک خودرو باید با مدارک هویتی و مالکیتی خودرو به ستاد ترخیصی که در پشت قبض پارکینگ درج شده مراجعه کند و فرایند ترخیص وسیله نقلیه خود را انجام دهد. پس از کنترل مدارک هویتی و مالکیتی توسط مامور راهور که در ستاد ترخیص مستقر است، اگر خودرو شرایط استفاده از طرح تقسیط جریمه و خلافی را داشته باشد، بعد از اینکه مالک خودرو تعهدات لازم در قبال پرداخت اقساطی جرائم را حداکثر ظرف مدت یکسال آینده بدهد، روند ترخیص خودرو سرعت می گیرد. در صورت اعتراض به خلافی خودرو از این راهنمایی کمک بگیرید و مبلغ خلافی رو کم کنید.

اینکه مالک خودرو در مرحله اول ترخیص خودرو و تقسیط جریمه های آن پولی پرداخت کند یا نکند، بسته به توانایی مالی او دارد. با این حال اجباری برای پرداخت نیست و خودرو بعد از اخذ تعهد بلافاصله ترخیص می ‌‌شود.

یادآوری می کنیم که یکی از الزامات تقسیط جریمه و خلافی برای خودرو های توقیف شده این است که روی شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه یک مهر شکایت درج می ‌شود. درج این مهر شکایت در واقع یک نوع ضمانت اجرایی برای عمل کردن مالک به تعهداتش است. بدیهی است که چنین خودرویی تا زمان تسویه جریمه و خلافی، از امتیاز خرید و فروش ساقط می شود؛ مگر اینکه کل جریمه توسط مالک یکجا پرداخت شود.

شروط دیگر برای تقسیط جریمه و خلافی خودروهای توقیف شده این است که خودروی توقیف شده هیچ نوع شکایت قضایی نداشته باشد، فرسوده و از رده خارج نباشد و حداکثر دارای بیش از 40 درصد جرائم حادثه‌ساز از جمله سرعت و سبقت غیرمجاز، تجاوز به چپ، صحبت با تلفن همراه و مواردی که شامل نمره منفی می‌شود هم نباشد.

منبع: سایت ویرگول

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی خود را در مسیر: "سربرگ ساز > چیدما موبایل > عنصر منوی موبایل > نمایش و مخفی کردن > انتخاب منو " تنظیم کنید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.