سامانه اعلام بار

راهکاری مدرن برای رفع چالش های اعلام بار سراسری

شیوع گسترده ویروس کرونا، حوزه صنعت حمل و نقل کالا را نیز همانند سایر حوزه های اقتصادی تحت تاثیر قرار داده است. اگر تا پیش از این استفاده از خدمات آنلاین حمل و نقل بار، یک انتخاب به شمار میرفت، اما اکنون یک ضرورت است. ضرورتی که با هدف حفظ سلامت، توانست فعالان حوزه حمل و نقل کالا را از مزایای باربری هوشمند بهرمند کند و به معضلات دیرینه این حوزه به خوبی پاسخ دهد.

صنعت حمل و نقل جاده ای به عنوان یکی از بازوهای اصلی اقتصاد کشور، همیشه با چالش های بزرگ و کوچک زیادی روبرو بوده است. از نبود ناوگان و یا نبود بار، تا روزها معطلی در پایانه های بار و دوری از خانواده، از کاغذبازی اداری و برگشت کامیون های خالی در مسافت های طولانی تا قیمت های ناعادلانه و نوبت دهی غیر منصفانه، همگی از معضلات دیرینه صنعت حمل و نقل بار جاده ای کشور است که در نهایت به اقتصاد کشور لطمه می زنند.

از چند سال پیش با  ورود فعالان حوزه فناوری های دیجیتال در عرصه حمل و نقل کالا، راه حل های مناسبی برای رفع این مشکلات ارائه شده است. ایجاد بازارگاه الکترونیکی یکی از مطمئن ترین راهکارها برای پاسخ به نیازها و دغدغه های فعالان این حوزه است.

در ابتدا مانند هر تغییر ساختاری، فعالیتهای بازارگاه های الکترونیکی نیز با مقاومت های زیادی روبرو بود، اما به تدریج مزایا و قابلیت های کاربردی باربری هوشمند از تهدید به فرصت تبدیل شد. اکنون با بروز تغییرات ناشی از کوید ۱۹، لازم است تا مسئولان و فعالان صنعت حمل و نقل و همچنین مخالفان فعالیت بازارگاه های الکترونیکی، با رویکردی منطقی و منصفانه کاربردها و خدمات شرکت های باربری اینترنتی را بررسی کرده و زمینه توسعه زیرساختی و افزایش استفاده از آن را تسهیل و تسریع کنند.

در ادامه مطلب یکی از خدمات هوشمند ترابرنت را معرفی می کنیم تا ببینیم چگونه استفاده از فناوری های نوین میتواند راه حلی مناسبی برای بسیاری از مشکلات همیشگی صنعت حمل و نقل باشد.  

1.     در سامانه ثبت اعلام بار اینترنتی صاحبان کالا، متصدیان حمل بار و شرکت های باربری می توانند در هر زمان و از هرکجا، سریع و آسان مبدا، مقصد، نوع بار، تاریخ بارگیری، تناژ، نوع بسته‌بندی، وضعیت مسیر و سایر فاکتورهای تعیین کننده کرایه حمل بار را ثبت و قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنند.

2.     با ایجاد ارتباط بین سامانه ثبت اعلام بار و اپلیکیشن رانندگان ترابرنت، این امکان  فراهم شده است تا رانندگان کامیون در هر لحظه، به مجموعه بزرگی از بارهای اعلام شده در سراسر ایران دسترسی پیدا کنند.

3.     با کمک سامانه اعلام بار هوشمند، رانندگان کامیون بدون معطلی در پایانه های حمل بار و صفهای طولانی می توانند براساس نوع بارگیر و مکان جغرافیایی، از میان بارهای اعلام شده، گزینه مطلوب خود را انتخاب کنند.   

4.     براساس تبادل داده های اطلاعاتی ارتباط بین سامانه ثبت اعلام بار و اپلیکیشن رانندگان، نزدیک‌ترین بار موجود به راننده پیشنهاد می‌گردد. این مزیت موجب کاهش مصرف سوخت و هزینه‌های ناشی از استهلاک وسیله نقلیه و استفاده بهینه از زمان خواهد شد.

5.     یکی از معضلات رانندگان و حمل و نقل جاده‌ای کشور، تردد یک‌سرخالی ناوگان است که دلیل اصلی افزایش هزینه‌ها و بهره‌وری پایین است. از طریق این سامانه‌ها رانندگان قادر خواهند بود تا بار برگشت در مقصد را نیز انتخاب کنند. در نتیجه علاوه بر کاهش تردد بدون بار ناوگان، درآمد رانندگان افزایش یافته است. به عبارت دیگر رانندگان بارهای بیشتری در بازه زمانی مشخص حمل می‌کنند

6.     امکان رصد لحظه‌ای بار در سامانه‌ ثبت اعلام بار ترابرنت فراهم شده است. صاحبان کالا می توانند به صورت آنلاین اطلاعات و وضعیت بار را در یافت کنند. کنترل میزان قاچاق کالا و سرقت از جمله مزایای این امکانات است.