واردات کامیون‌های زیر سه سال ساخت نیازمند أخذ مجوزهای قانونی

واردات کامیون‌های زیر سه سال ساخت، تنها از طریق اخذ مجوزهای قانونی لازم براساس بند (ث) ماده (۳۰) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، امکان‌پذیر است. 


به گزارش روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، صدراله بمانا مدیر نوسازی، توسعه و برنامه‌ریزی ناوگان عمومی حمل و نقل جاده‌ای این سازمان با بیان این مطلب اظهار داشت:تاکنون هیچ‌ گونه مجوزی برای واردات کامیون از محل بند قانونی صدرالاشاره صادر نشده است. لذا هر گونه فراخوان پیش از موعد و بدون أخذ مجوزهای مربوطه، فاقد اعتبار می باشد.

وی افزود: چنانچه اشخاص حقیقی و حقوقی مبادرت به ثبت‌نام این کامیون‌ها بدون اخذ مجوزهای قانونی لازم براساس شرایط مصوب بنمایند، می‌بایست پاسخگوی نهادهای نظارتی باشند. 

بمانا خاطرنشان کرد:متقاضیان خرید این گونه ناوگان می‌بایست مترصداطلاع رسانی زمان آغاز اجرایی شدن طرح باشند و قبل ازهرگونه اقدام و ثبت‌نام، نسبت به اخذ واطمینان از مجوزهای لازم از سوی واردکنندگان از جمله سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، سازمان توسعه تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران آگاهی یافته و با هوشیاری لازم تصمیم گیری نمایند.

مدیر نوسازی، توسعه و برنامه‌ریزی ناوگان عمومی حمل و نقل جاده‌ای بیان کرد: براساس ماده (۴) آیین‌نامه اجرایی یادشده، واردات هر یک دستگاه کامیون، منوط به اسقاط حداقل یک دستگاه کامیون فرسوده است که از زمان ساخت آن بیش از ۲۵ سال گذشته باشد و ظرفیت آن  نباید حداکثر سه تن از ظرفیت کامیون وارداتی کمتر باشد. 

وی افزود:براساس ماده (۲) این آیین‌نامه، کامیون‌های وارداتی باید دارای شرایطی باشند از جمله این که نباید بیش از سه سال از زمان ساخت آن گذشته باشد، از خدمات پس از فروش موضوع قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مصوب سال ۸۶ برخوردار باشند و همچنین از نظر ایمنی، کیفیت و آلایندگی‌های محیط‌زیست با استانداردهای روز و احیاری مورد تائید مراجع ذی‌ربط، انطباق داشته باشد؛ که فرآیند صدور مجوزهای لازم از سوی دستگاه‌های ذی ربط در دست پیگیری و اقدام است.

گفتنی است، فرآیند انجام  کار و سایر موارد اجرایی حسب تشخیص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به اطلاع عموم خواهد رسید.  

منبع: روابط عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای