بودجه ۹۹ بدون پروژه جدید در توسعه حمل‌ونقل

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با بیان اینکه سازمان برنامه در لایحه بودجه هیچ پروژه‌ای اضافه نکرده است، گفت: ۱۲ هزار کیلومتر راه، آزادراه و راه‌آهن در دست اجرا قرار دارد.

خیرالله خادمی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل در آخرین روز از نمایشگاه حمل‌ونقل، لجستیک و صنایع وابسته به تشریح وظایف شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل پرداخت و گفت: سالانه بیش از ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان بودجه برای توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در اختیار دولت قرار می‌گیرد و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیز سهم مشارکت بخش خصوصی در آزادراه است. این حجم منابع در شرایطی در نظر گرفته می‌شود که ۱۲ هزار کیلومتر راه، آزادراه و راه‌آهن در دست اجرا قرار دارد.


وی افزود: برای احداث ۱۲ هزار کیلومتر ۲۵ هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد شده است و با توجه به تعدیل نرخ آنها نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های نیمه کاره اعتبار مورد نیاز است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور بیان کرد: برای تکمیل شبکه حمل‌ونقلی کشور باید ۳۷۵۰ کیلومتر آزادراه، ۹ هزار کیلومتر مسیر ریلی جدید، ۱۵ هزار کیلومتر بزرگراه ساخته شود و اجرای این حجم از پروژه باید ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار تامین شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آن دسته از پروژه هایی در اولویت قرار می‌گیرند که در شبکه کریدوری داخلی تاثیر بیشتری داشته باشند.
خادمی با بیان اینکه در بخش آزادراهی تلاش می‌شود طی دو سال آینده ۵۸۰ کیلومتر آزادراه ساخت و بهره‌برداری شود، گفت: در بخش ریلی نیز در نظر داریم ۵ مرکز استان جدید به شبکه ریلی متصل شوند.
خادمی همچنین از امضا توافقنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن قیر مورد نیاز پروژه‌های اولویت دار تامین و پرداخت مبالغ از طریق اسناد خزانه و منابع دیگر پرداخت می‌شود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه با اشاره به میزان بدهی به پیمانکاران حوزه راهسازی نیز بیان کرد: تا پایان آذرماه بر اساس صورت حساب‌های ذی حسابی فقط در شرکت ساخت و توسعه نزدیک به ۲۵۰۰ میلیارد تومان بدهی وجود دارد و ۱۵۰۰ میلیارد تومان نیز مربوط به آن دسته از پیمانکارانی می‌شود که تا این لحظه صورت وضعیت خود را ارائه نکرده‌اند. از طرفی ۷۰۰ میلیارد تومان میزان مطالبات پیمانکاران بخش آزادراهی است. میزان مطالبات پیمانکاران در ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها نیز بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد تومان است.
وی افزود: در مجموع حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران در حوزه ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل وجود دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه در لایحه بودجه ۹۹ هیچ طرح و پروژه‌ای را اضافه نکرده و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نیز آن دسته از پروژه‌های دارای اعتبار را انجام می‌دهد.

منبع: مهر