تفاهم‌نامه توسعه دانش محور و بهبود در فعاليت‌هاي بخش حمل و نقل جاده‌اي، امضا شد

روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1398/07/14
با حضور وزير راه و شهرسازي و معاون علمي و فناوري رياست جمهوري، تفاهم‌نامه توسعه دانش‌محور و بهبود در فعاليت‌هاي كلان و اختصاصي بخش حمل و نقل جاده‌اي، بين سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري امضا شد.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي، يكي از سياست‌هاي اصولي وزارت راه و شهرسازي را در اين برهه حساس اقتصادي، توجه به ظرفيت‌هاي علمي در داخل كشور بيان كرد و اظهار داشت:
در شرايط كنوني كه تحريم‌هاي ظالمانه عليه ملت ايران  جاري است، سياست اصولي و پابرجا براي استفاده از توان و ظرفيت ارزشمند علمي در داخل كشور در وزارت راه و شهرسازي اتخاذ شده و امروز 2 نمونه از اجراي اين سياست معرفي مي‌شود كه يك اثر فرهنگي و بنيادين در نگاه سازماني و رفتار سازماني وزارت متبوع به شمار مي‌رود.
اسلامي اين دو تفاهم‌نامه را در حوزه هواشناسي و حمل و نقل جاده‌اي اعلام كرد و افزود:
در بخش حمل و نقل جاده‌اي، تفاهم‌نا مه ميان سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به امضاء رسيد كه با استفاده از ظرفيت شركت‌هاي دانش بنيان، هوشمندسازي حمل و نقل و در نتيجه افزايش بهره‌وري و بازدهي در بخش حمل و نقل جاده‌اي محقق شود.
وي با بيان اين كه حمل ونقل نقش اساسي در زندگي مردم و اقتصاد كشور دارد، افزود: هر چقدر نظام حمل و نقل كيفي‌تر و بهينه‌سازي شود، با حداقل مصرف حداكثر بازدهي فراهم مي‌شود و با استفاده از فناوري‌هاي جديد، ناوگان حمل و نقل سهم بيشتري در كنترل قيمت تمام شده دارد و روند نوسازي ناوگان هم شتاب مي‌گيرد.
دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري، امضاي تفاهم‌نامه با سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌‌اي را سرآغاز همكاري‌هاي مشترك ميان وزارت ر اه و شهرسازي و شركت‌هاي دانش بنيان اعلام كرد و افزود:
اين امر موجب خرسندي است كه از توان و ظرفيت شركت‌هاي داخلي و متخصصين كشور در راستاي بهبود در فعاليت‌هاي اقتصادي بهره‌گيري شده و تجهيزات ونرم‌افزارهاي بومي متناسب با نيازهاي داخل كشور آماده‌سازي و تدوين مي‌شود.
وي اظهار اميدواري كرد:
با رفع موانع و توسعه همكاري‌هاي علمي و فناوري، محيط مناسبي براي پويايي و رشد اقتصادي در حوزه‌هاي مختلف فعاليتي در وزارت راه و شهرسازي فراهم شود.
عبدالهاشم حسن‌نيا معاون وزير و رئيس سازمان ر اهداري و حمل و نقل جاده‌‌اي، با اشاره به سهم بالاي 90 درصدي حمل و نقل جاده‌اي در حمل و نقل عمومي كشور، اظهار داشت:
در سال گذشته، رويكرد جديدي در اين سازمان براي ارتباط منسجم با مراكز توسعه و فناوري در حوزه حمل و نقل و راهداري، شكل گرفت و قرارداد همكاري‌هاي علمي با مراكز علمي و دانشگاهي از سوي دفتر مطالعات راهبردي منعقد شده است.
وي افزود: در ادامه اين روند و به منظور استفاده از تجربيات موفق دنيا در زمينه توسعه و بهبود حمل و نقل كشور، ارتفاي خدمات، بهره‌وري و تسهيل امور حمل ونقل كشور، تفاهم‌نامه با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در دستور كار قرار گرفت و امروز به امضاء رسيد.
حسن‌نيا خاطرنشان كرد: از سوي دفتر مطالعات راهبردي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي كميته‌هاي مشترك كاري تشكيل شده و جلسات اين كميته‌ها در حال برگزاري است.
اين گزارش حاكي است تفاهم‌نامه يادشده از سوي منوچهر منطقي دبير ستاد توسعه فناوري فضايي و حمل و نقل پيشرفته معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و عبدالهاشم حسن‌نيا معاون وزير و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي به امضا رسيد.