استعلام قیمت حمل جاده ای به شکل فراگیر و تخصیص هوشمند ناوگان ممکن می شود

در پی برگزاری نشست تخصصی “نقش استارتاپ ها در حوزه حمل و نقل جاده ای” مدیرعامل شرکت ترابرنت، کیوان جعفری فشارکی اعلام کرد که در هفته ی آینده از الگوریتم استعلام قیمت حمل و تخصیص هوشمند ناوگان به محموله ها رونمایی خواهد شد. در این نشست که با حضور دکتر آذرمند، پژوهشگر اقتصادی برگزار شد، تشریح شد که مطابق این سیستم، صاحبان کالا می توانند با وارد کردن 4 پارامتر اقدام به استعلام قیمت رایگان نمایند. این قیمت دهی به شکل فراگیر و در سطح کشور برای تمامی مبادی صورت خواهد گرفت و متناسب با مشخصات محموله با دقت بسیار بالایی تعیین خواهد شد. همچنین از طریق همین پارامترها به شکل هوشمند بارگیر متناسب با محموله مشخص می گردد. در واقع نیازی نخواهد بود تا صاحب کالا نسبت به انتخاب نوع بارگیر محموله به صورت دستی اقدام نماید.

صنعت حمل و نقل جاده ای از جمله صنایع ای می باشد که همچنان به شکل سنتی مدیریت می گردد و این موضوع باعث شده تا هزینه های اجرایی و عملیاتی برای صاحبان کالا، غیر قابل مدیریت و همراه با بهره وری لازم نباشد. از طرف دیگر راننده ها نیز در سیستم کنونی با معضلات جدی مانند خالی برگشتن کامیون ها، صف های طولانی برای پیدا کردن بار، حضور واسطه ها، پیدا کردن محموله متناسب با بارگیر و مسیریابی بهینه روبرو هستند که نقش فناوری در این بین می تواند به رفع آنها کمک شایان توجهی نماید. از طرف دیگر و از بعد ملی، با توجه به سهم قابل توجه حمل و نقل در تولید ناخالص ملی که در سال 95 با رشد 9 درصدی نیز همراه بوده است، به واسطه ی موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه و جهان، پیشرفت ها در این زمینه می تواند به شکل جدی به رشد اقتصاد کشور کمک کنند.

ترابرنت حاصل همکاری استراتژیک چندین شرکت دانش بنیان و فناور است (گروه حصین، نارین ایده پاسارگاد، سامیکس و مهد تجارت گستران عطار) که بیشترین تجربه و سابقه در اجرای پروژه های حمل و نقل هوشمند در کشور را دارند. در این پلتفرم که یک بازارگاه (marketplace) حمل و نقل کالا می باشد، پل ارتباطی بین صاحبان کالا و مالکان ناوگان (ماشین های سنگین) به عنوان ذی نفعان اصلی فرایند حمل و نقل جهت حمل محموله های باری در کشور، به شکل مستقیم برقرار می گردد. این ارتباط مستقیم از طریق فناوری کمک خواهد کرد تا هم امکان مدیریت محموله ها برای صاحبان کالا مهیا گردد و هم دغدغه های جاری رانندگان در فرایند سنتی رفع و رجوع گردند.