نکات مهم در حمل بار کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند. باتوجه به انواع مختلف و ابعاد متفاوت این کالاها، حمل و نقل کاشی و سرامیک نیازمند رعایت اصولی است. در این مطلب چند نکته مهم در حمل بار کاشی و سرامیک رو معرفی می‌کنیم.
نکته اول

پالت کاشی

روش مناسب حمل بار کاشی استفاده از پالت می‌باشد. در مرحله حمل برای مهار کارتن‌های کاشی بر روی پالت باید آنها را با بند مهار کرد و یا در داخل محفظه‌ای جاسازی نمود. در مهار پالت توسط بند باید ترکیب بسته‌بندی و بند از رها شدن تمام بار جلوگیری کند. اگر احتمال رها شدن کارتن‌ها وجود داشته باشد باید از یک مهارکننده اضافی استفاده کرد. فشار بندها باید در سرتاسر پک‌هایی که روی پالت قرار می‌گیرند یکسان باشد. بدین منظور باید از مهار کننده‌های بیشتری استفاده کرد. در مورد بارهایی که محکم بر روی پالت بسته نشده اند باید در تمام قسمت‌های بار از بندهای بیرونی به همراه بلاک استفاده کرد و اگر بندها نتوانند تک تک پک‌ها را مهار کنند باید بار را به کمک ساختار وسیله نقلیه با سایر بخشهای خود آن مهار کرد.

برزنت‌ها و چادرهای کناری به هیچ عنوان نباید به تنهایی به عنوان سیستم مهار کننده پالت بکار روند مگر آنکه برای بارهای خاص طراحی شوند. بندهای روی پک‌ها و پالت‌ها در اغلب موارد بار را از عقب و طرفین مهار می‌کند اما برای مهار جلو و کاهش تعداد بندها به نصف باید جلوی بار را بلاک کرد.

نکته دوم

چیدمان کاشی

زمانی كه چند نوع کاشی  مختلف اعم از كوچك و بزرگ، سنگین یا سبک روي وسيله نقليه قرار گيرند، بايدکاشی‌های  ضعيف و آسيب پذير را پشت يا روي کاشی‌های بزرگتر و مقاومتر قرار داد.  هدف از اين كار جلوگيري از آسيب ديدن کاشی‌های كوچك به هنگام ترمز گرفتن و كاهش ناگهاني شتاب است.

نکته سوم

بارنامه حمل کاشی

زمانی كه چند نوع کاشی  مختلف اعم از كوچك و بزرگ، سنگین یا سبک روي وسيله نقليه قرار گيرند، بايدکاشی‌های  ضعيف و آسيب پذير را پشت يا روي کاشی‌های بزرگتر و مقاومتر قرار داد.  هدف از اين كار جلوگيری از آسيب ديدن کاشی‌های كوچك به هنگام ترمز گرفتن و كاهش ناگهانی شتاب است.

نکته چهارم

نوع بارگیر ماشین حمل بار کاشی

اگر کارتن‌ها و پالت‌ها از بسته‌بندی مناسب و استاندارد برخوردار باشند سرپوشیده بودن بارگیر ضرورت ندارد ولی چنانچه بسته‌بندی و شرینگ کارتن‌ها مناسب نباشد باید از وسیله نقلیه سرپوشیده و چادر استفاده نمود. حمل  کاشی باید به گونه‌ای انجام شود که از شکسته شدن کاشی‌ها و نیز نفوذ رطوبت جلوگیری به‌عمل آید. در حمل توسط کامیون باید کف کامیون حتماً صاف بوده تا از آسیب‌دیدگی‌های احتمالی جلوگیری به‌عمل آید. چنانچه بار به مقاصد گوناگون ارسال می‌شود اولویت‌بندی ردیف‌ها بر اساس آدرس‌ها انجام شود.

انبار کاشی و سرامیک

نگهداری کاشی در انبار باید با بسته‌بندی کارخانه باشد اما چنانچه ناچار به نگهداری کاشی برای مدت کوتاه بدون بسته‌بندی  کارخانه شدیم انباشت کاشی‌ها به صورت افقی باعث شکستگی و خراشیدگی مخصوصا در لایه‌های زیرین می‌شود در حالی که چیدمان به صورت عمودی می تواند تحمل فشار زیاد را داشته‌باشد. وقتی چیدمان کاشی‌ها بیش از 3 یا 4 ردیف بصورت عمودی باشد بهترین شکل چیدمان هرمی است.

کاشی‌ها باید به گونه‌ای انبار شوند که بر چسب آن‌ها قابل مشاهده باشند و از پلاستیک بسته‌بندی کارخانه نباید خارج شوندو بدور از صدمات و منطقه ترافیکی نگهداری شوند.

اشتراک‌گذاری:

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در telegram

موضوعات وبلاگ

مطالب مرتبط