بارنامه الکترونیکی: سرعت، سهولت و امنیت در حمل و نقل کالا

روز گذشته سازمان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با انتشار اعلامیه ای از اجرای صدور بارنامه الکترونیکی از ۲۰ تیرماه سال جاری خبر داد. این در حالی است که از تصویب قانون ایجاد سامانه صدور بارنامه الکترونیکی، با هدف تحول در صنعت حمل و نقل کشور چندسال می‌گذرد اما پیاده‌سازی آن همچنان معلق مانده است.


روز گذشته(۱۵ تیر ۹۹)  روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، به نقل از معاون این سازمان اعلام کرد، که از ۲۰ تیرماه سال ۹۹، با حذف بارنامه‌های کاغذی، کلیه شرکت‌های حمل و نقل سراسری و بزرگ مقیاس هوشمند، به‌صورت اینترنتی نسبت به صدور بارنامه اقدام کنند.

طبق گفته مهران قربانی، این طرح در راستای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا می‌شود. بر اساس ضوابط ابلاغیه این سازمان، کلیه شرکت‌های حمل و نقل می‌بایست پس از اتمام بارنامه‌های کاغذی مصرف‌نشده خود و دریافت بارنامه اینترنتی، تصویر از بارنامه های مذکور را در اختیار رانندگان حمل‌کننده  کالا قرار دهند.

همچنین طبق اطلاعیه این سازمان، با رعایت الزامات قانونی و ایجاد بستر مناسب، از اول مردادماه صدور بارنامه اینترنتی جهت حمل کالا توسط وانت‌بارها نیز اجرایی می‌گردد.

در همین رابطه، قربانی اعلام کرد: در سامانه صدور الکترونیکی بارنامه، شرکت‌های باربری پرداخت حق تمبر جهت بارنامه الکترونیکی را به حساب وزارت اقتصاد و دارایی واریز می‌کنند.

اجرایی شدن صدور بارنامه الکترونیکی  موجب سرعت، سهولت و امنیت در حوزه حمل و نقل جاده‌ای کالا در کشور می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید